Diákjaink a TERMOSZ laborban

A Radnóti Miklós Kísérleti Gimnáziumból kémia előadássorozatra kaptunk meghívást a héten. A sorozat három interaktív előadásból áll, az első program április 10-én volt. Iskolánkból Virág Tamás, Hermann Erik, Oszlánczi Szabolcs és Fodor Zoltán vettek részt az eseményen. Az SZTE Kémiai Tanszékének docense, Dr. Szilágyi István: Természettudományos módszerek az oxidatív stressz csökkentésére címmel prezentálta előadását, emellett bemutatta egy kutató pályafutását és lehetőségeit. Az előadásban megismerkedtünk a szervezet lévő „rossz fiúkkal”, vagyis a reaktív oxigénformákkal (ROS), melyek ellen a „jó fiúk”, vagyis az antioxidánsok lépnek fel. A kémia tanszéken arra keresik a választ, hogy hogyan lehetne olcsón, hatékonyan és célzottan használni az antioxidánsokat a ROS ellen akár az élő szervezetben, akár a gazdasági termelésben. Ezekhez nemzetközi összefogással bionanokompozitokat, nanozymeket fejlesztettek ki. Az előadás után a diákok csoportmunka keretein belül elvégezhettek két kísérlete az antioxidánsok jótékony hatásának igazolására. Az első kísérlet során C-vitaminból készített hígítási sorral reagáltattak egy reaktív oxigénformát, a DPPH-t, melynek színváltozásai mutatták a C-vitamin antioxidáns hatását. A következő kísérletben a kávé, a narancslé és a zöld tea antioxidáns hatását figyelhették meg a tanulók. A kísérletezés során laboratóriumi tapasztalatokat szereztek diákjaink, használtak a diákok automata pipetták, számoltak és végeztek hígítást, és végig vezethették a természettudományos gondolkodás lépéseit. Nagyon jól éreztük magunkat, várjuk a jövő heti előadást. Köszönjük szépen a lehetőséget.

Írta: Fodorné Volford Bettina