Az EPAS program keretében Grazban jártak tanulóink

Iskolánk három tanulója – Virág Tamás, Lévai Gergő és Márki Bálint – az Európai Parlament Nagykövet Iskolája program (EPAS) részeseként három napot tölthetett Grazban, Ausztria második legnagyobb városában.

Hat ország 250 diákja vett részt ezen a rendezvényen, ahol a színes programok mellett alkalmuk nyílt ismeretségeket, barátságokat kötni a környező országok középiskolásaival. Csehország, Szlovákia, Horvátország, Szlovénia Ausztria és Magyarország junior nagyköveteit nyolc nemzetközi csoportba osztották, minden csoport egy-egy európai város nevét kapta. Egy külön csapat a helyi újság segítségével médiatartalmakat gyártott a rendezvényről, amelyek felkerültek az internetre is (https://medium.com/@epasgraz ).

A sokszínű csapatok workshopokon vettek részt, ahol változatos feladatokon keresztül ismerkedhettek meg Európa közös ügyeivel, problémáival, a közelgő választásokkal. A csoportos foglalkozásokon kívül alkalmuk nyílt például kérdéseket feltenni az Európai Parlament képviselőinek. Nyilvánvalóvá vált, hogy a tizenéveseket is aktívan foglalkoztatja a fenntarthatóság, a zöld energia kérdése éppúgy, mint a háború, a parlamenti választások, a migráció vagy például a szólásszabadság. Péntek este kocsmakvízen bizonyíthatták az Unióval kapcsolatos tudásukat.

A tanárok, az EPAS szenior nagykövetei is tájékoztatást kaptak a program lehetőségeiről, ötleteket cseréltek az Európa-nap rendezvényeivel vagy éppen az EU-s tanórákkal kapcsolatban.

A rendezvény zárásaként a Congress Center bál- és koncerttermében rövid orgonahangverseny részesei lehettünk. A művész jó érzékkel hozta közel a fiatalokhoz a sokak számára még idegen, de nagyszerű hangszert. Fáradtan, de feltöltődve és motiválva érkeztünk vissza Szegedre. Köszönjük a lehetőséget.

Kovács-Hegedűs Mária