65 éve végzett tanulóink életpályái – rövid életrajzai
Barta Mihály
A Technikum befejezése után rövid ideig a Mátrai Erdőgazdaságnál, majd a Szolnoki Erdőgazdaságnál dolgozott, mint kerületvezető erdész. 1961-ben pályát módosított, a szegedi egyetemre járt, magyar-történelem szakra.. Az egyetem elvégzése után egy pár hónapig tanított, de aztán újra erdész lett, néhány évig a Cserháti Állami Erdőgazdaság Szécsényi Erdészeténél dolgozott.
Ezután 1967. – től nyugdíjazásáig, 1999. végéig, a szülővárosában, Szentesen működő Állami Gazdaságnál dolgozott, s mint ilyen helyen az megszokott, minden erdészettel kapcsolatos munkát egyedül kellett végeznie. Nagyon sokat küzdött az erdőt nem szerető mezőgazdászokkal, akik az erdőben csak helyet foglaló tárgyat láttak.
Jelenleg is tagja az OEE helyi csoportjának, rendszeresen túrázott családjával együtt, gyermekei sziklamászók lettek. Sajnos néhány éve felesége halála után egyedül maradt,
A technikumban sikeresen sportolt, a Szegedi Egyetemi Atlétikai Clubban cselgáncsozott. Régi térképeket gyűjt, öreg fákat fényképez, három unokája van és éli a nagyapák mindennapi életét.
Bien András
Végzés után a Mohácsi Farostlemezgyár laboratóriumában dolgozott, 1960-ban bevonult katonának.
Leszerelése után a Kiskunsági Állami Erdőgazdaság Kelebiai Erdészeténél kezdett dolgozni, fagyártmány-termelés és a MÁV rakodó kezelése volt a feladata. 1965-től a Jánoshalmai Erdészet egy hagyományos kerületét kezelte 35 éven keresztül, egészen nyugdíjba vonulásáig, 2000 végéig.
Több száz hektár új erdőt telepített a Termelő Szövetkezetektől kivitelezésre átvett területeken, fenyveseket, akácosokat, nemes nyárasokat. Természetes és mesterséges erdőfelújítások, tisztítások és gyérítések munkáinak irányítása, a választékok felvételezése, több ezer köbméter faanyag értékesítése képezte munkáját.
Az erdőfelújítások során sikeresen alkalmazta az újszerű ültetési módszert, a mélyfúrásos nyár technológiát, szálvessző és gyökeres dugványok ültetésével egyaránt. Igazi tő-melletti erdész volt. Szakmai munkáját több kitüntetéssel ismerték el.
Sikeresen szervezte meg osztálytalálkozóinkat.
Jelenleg is Jánoshalmán él, két gyermeke, négy unokája és két dédunokája van.
Cseke István
A technikum befejezése után a Békés Megyei Állami Erdőgazdaságnál kezdett dolgozni, Sarkadremetén beosztott erdész volt. Innen más kerületekbe helyezték, majd 1962. januárban behívták katonának, légvédelmi rakétás lett, 1964-ben szerelt le.
A Vésztői Erdészetnél kerületvezetőnek nevezik ki, majd nemsokára visszakerült a Fekete Körös mellé, a Sarkadremetei kerületbe. Itt nagy munkák várnak rá, több kerületet vonnak össze, nő a terület és nő a feladat. De kitartó, szorgalmas munkával megbirkózik vele, mintegy 350 hektár erdőt újított fel, zömében kocsányos tölgy makkvetéssel, emellett fakitermelés, szállítás is a feladata volt. Jó embereket sikerült maga mellé gyűjteni, szorgalmas, becsületes, erdei embereket, akikkel együtt sikerült a nagy feladatokat elvégezni.
Az erdészkedés mellett – mivel annak anyagi háttere soha nem volt valami fényes, gazdálkodott is, dinnyét termelt és más termékeket állított elő, és jelenleg is fiával együtt gazdálkodik.
2003-tól nyugdíjas. Több alkalommal szervezett osztálytalálkozót.
A technikumban rendszeresen sportolt, a Szegedi Egyetemi Atlétikai Clubban versenyszerűen birkózott.
Az Alföldi Erdőkért Egyesület emlékéremmel ismerte el kiemelkedő szakmai munkáját, 2021-ben az Életfa Érdemérem ezüst fokozatával tüntette ki a miniszter.
Dr. Deák Gábor
Az érettségi után tanárai legnagyobb megdöbbenésére az orvosi fakultást választotta, – egyedül Németh Ferenc igazgató, ajánlotta fel segítségét, 1959-ben sikeresen felvételizett a Szegedi Orvostudományi Egyetemre, melyet 1965-ben fejezett be, jeles eredménnyel.
Fél év katonai szolgálat után Szentesre került, ahol szülészként dolgozott, közel ezer szülést vezetett le, ennyi gyermek köszönheti neki az életét..
Később Hódmezővásárhelyen a Kórházban pahtológus volt 17 évig. Közben szakrendelést vezetett és ügyeletet látott el.
Ezután szintén Hódmezővásárhelyen háziorvos lett, s jelenleg is itt él, praktizál, teljes munkaidőben. Minden munkaköréhez megszerezte a szakvizsgát. Kiemelkedő szakmai munkáját címzetes kórházi főorvos címmel ismerték el.
A középiskolában jógázott és sikeresen sportolt, tornázott a SZEAC színeiben.
Egy jogász és egy orvos gyermeke és öt unokája van. Egyik unokája az orvosi egyetemen tanul, így alakul a „doktor Deák orvos dinasztia”.
2022-ben „Hódmezővásárhely egészségügyéért” emlékéremmel tüntették ki.. Egész életében sokat dolgozott, de azt nem munkának, hanem örömnek tekintette.
Sipos Géza
A technikum elvégzése után a Hajdúsági Állami Erdőgazdaság Debreceni Erdészeténél, dolgozik, beosztott erdész, rakodókezelő, pénztáros, később az erdőgazdaság központjában dolgozik, termőhelyfeltáró, a talajvizsgáló laboratórium vezetője. 1968-ban végez Sopronban az Erdészeti és Faipari Egyetemen. Végzés után a Debreceni erdészetnél erdőművelési és fásítási műszaki vezető. Új módszert fejleszt ki a Nagyerdő tölgyeseinek felújítására.
1970-től Nyíregyházán a FEFAG-nál dolgozik, termőhelyfeltáró, majd a debrecen környéki erdők közjóléti fejlesztését tervezi és irányítja. 1978-tól a Debreceni Parkerdészet szakmai vezetője. Sopronban tájrendező és környezetvédő szakmérnöki diplomát szerez.
1985-től az erdészeti igazgatásban dolgozik. A Hajdú-Bihar megyei erdőfelügyeleti osztály vezetője, 2001. decemberben nyugdíjba vonul, vezető főtanácsos rangban.
Az OEE helyi csoportjának több cikluson keresztül titkára, majd elnöke, a Debreceni Akadémiai Bizottság tagja, szakmai munkáját több kitüntetéssel ismerik el.
2009-ben megkapta a Bedő Albert díjat, melyet a Vándorgyűlésen, Selmecbányán vett át.
1993- tól több mint két évtizedig tanított a Debreceni Egyetemen, és az utolsó két évben már a Nagyváradi Keresztény Egyetemen is oktatott erdészeti tárgyakat. Tiszteletbeli egyetemi docens.
Szakmai és oktatói munkájáért 2011-ben a Pro Silva Hungariae díjjal tünteti ki a miniszter.
Három fia és három unokája van, a legkisebb fia lett erdész, jelenleg a debreceni Erdészeti Hatóságnál dolgozik.