Részt vettünk az elsősegélynyújtó versenyen

Idén 50. alkalommal kerül megrendezésre az országos elsősegélynyújtó verseny, melynek első fordulójára az iskolánk egy 4 fős csapattal jelentkezett, ám tovább sajnos nem jutottunk. A területi fordulóra a szegedi Klúg Péter iskolában került sor 2022. április 25-én a Magyar Vöröskereszt szervezésével. A versenyre 12 középiskolás csapat indult, közülük 10 csapat versenyzett, iskolánk csapata 5. helyezést ért el. Csapatunk a Kacor nevet kapta, és 11B osztályos tanulókból állt.  A csapat tagjai voltak: Adorjányi Zóra, Deák Botond, Marosi Patrik és Papp Zsanett. A felkészülést Fodorné Volford Bettina tanárnő és Pap Józsefné védőnő segítette.

A verseny nagyon sokoldalú volt, elméleti feladatok mellett szituációs gyakorlati feladatokban kellett feltalálnunk magunkat, és a megfelelő sorrendben, a megfelelő módon ellátni a sérülteket. Az elméleti rész nem sikerült valami jól, bevalljuk arra nem is nagyon volt időnk és kedvünk készülni, a vöröskereszt története volt a téma, mely mindannyiunk szánára nagyon száraznak bizonyult. Az elméleti feladatok mellett baleseteket, helyzeteket játszottak el, melyeket nagyon élethűen demonstráltak. Az első állomásnál kezdetben meglepődtünk, és alig tudtuk eldönteni, mit is csináljunk. Bár számítottunk rá, hogy szituációs gyakorlatok is lesznek, eleinte sokkoló élmény volt, nehezen oldódtunk fel. Az „ellátásra szoruló személyek” gyakran nagyon erőszakos szerepet játszottak, nehéz volt őket megnyugtatni és ellátni. A kezdeti meglepődést követően remekül belejöttünk a feladatokba, és a legjobb tudásunk szerint oldottuk meg a problémákat. A kedvenc állomásunkon, amely helyszíne egy elhagyatott padlás volt, és drogosokat kellett ellátnunk, már csupán 1 pontot vesztettünk, ekkorra már belejöttünk a versenybe.

A menetlevélen szerepeltek pihenőállomások is, ahol érdekességeket tudhattunk meg a szervezőktől. Ezzel gördülékennyé tették a versenyt, felkeltették érdeklődésünket és hasznos dolgokat tudhattunk meg.

Nagyon izgalmas napot töltöttünk el a versenyen, sok tapasztalattal és élménnyel lettünk gazdagabbak. És a tudás, amivel gyarapodtunk, rendkívül hasznos lehet a mindennapokban, ahol ezeket a szituációkat nem csak eljátsszák az emberek, hanem a valóságban is megtörténhetnek. Mivel már némi tapasztalattal rendelkezünk a verseny miatt, ezért bízom abban, ha majd előfordul egy valós baleset, sérülés, mi higgadtan és szakszerűen tudjuk biztosítani a terepet a szakszemélyzet megérkezéséig. A csapat minden tagja egyformán kijelentette, hogy jövőre is szeretne részt venni a rendezvényen, tapasztalattal a hátunk mögött egy jobb eredményre számítunk. Köszönjük a lehetőséget és a felkészítést!

Írta: Adorjányi Zóra 11B